Brankáři
 

Saunování

Sauna je známa svými blahodárnými účinky na zdraví člověka a u nás byla donedávna jen součástí hotelových a léčebných komplexů. Předepisovali ji lékaři a málokdo si mohl dát saunu jen tak, pro osobní hygienu a uvolnění. V dnešní době se však pojem sauna dostává stále více do podvědomí lidí a je dostupnější pro širší spektrum zájemců. Pro sportovce má velmi blahodárný účinek, a to jak na samotné otužování organismu, tak na urychlení regenerace. Protože vždy neplatí, že čím více, tím lépe, a nesprávným systémem saunování můžete velmi lehce vyčerpat svůj organismus, přinášíme Vám, ve spolupráci se serverem Alltraining.cz, další článek o tom, jak efektivně využívat systém saunování ve Vaší tréninkové přípravě.

Historie sauny

Počátky sauny, tak jak ji známe dnes, najdeme na sever od nás - ve Finsku. Sám název "sauna" je finské slovo a již více než tři sta let stará definice tohoto slova označuje saunu jako "dům s možností lázně, pro kterou je vzduch ohříván pecí". V Čechách postavil pravděpodobně první saunu u Štěpánova doc. František Vojta v roce 1936, v roce 1946 pak byla zprovozněna první veřejná sauna v Brně-Pisárkách, roku 1948 byla v Karlově Studánce otevřena sauna k lékařským účelům. V roce 1982 byla v tehdejším Československu resp. v Piešťanech uspořádán VIII. mezinárodní kongres sauny. A proces saunování se začínal pozvolna dostávat mezi širokou veřejnost.

Jak sauna funguje?

Princip saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a následném prudkém ochlazení. Teploty u saunovaní jsou okolo 90°C u klasické sauny, u infra okolo 50 °C.

Jaký vliv má sauna na zdraví člověka?

Saunování má především výborný preventivní účinek. Pravidelné užívání sauny zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny. A právě zde je hlavní důvod, proč je saunování efektivním pomocníkem regenerace organismu. Rozprouděním krevního řečiště ve sportovcově organismu dojde k rychlejšímu odplavení nahromaděných zplodin z předešlého sportovního výkonu a tím se organismu výrazně ulehčí práce s jeho zdlouhavým odbouráváním.

Z léčebného hlediska má saunování podpůrný význam. Z literatury a praxe je známo využívání aromaterapie (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti), sauna se využívá k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnóz, při některých klimakterických potížích apod. Zajímavých výsledků se dosahuje též při saunování mentálně postižených dětí v denních stacionářích. Sauna však není samospasitelná.

Následující řádky určitě zklamou ty, kteří si myslí, že saunováním zhubnou. Pravda je, že se při saunování během 1/2 hodiny ztratí 500 g vody, pravda je i to, že saunování pomůže k lepšímu rozložení vody v organizmu, což snižuje např. otoky u lidí s nadváhou, když mizí voda z tukových tkání. Nahromaděné tukové zásoby však nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.

Sauna navíc není vhodná pro všechny. Někomu je sauna doporučena, ale někomu je přímo zakázána. Stručně řečeno: sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění (akutního nebo zhoršeného chronického). Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem. Některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.)

Sauna a regenerace

Sport a regenerace k sobě patří. Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem, apod. Komplexní působení těchto a dalších faktorů ovlivňuje stav sil získaných tréninkem. V tréninkovém období je sauna pro své regenerační účinky přínosem. K zimnímu období přípravné sezóny patří také díky nepříznivému počasí lehká nachlazení a prochladnutí. Při pravidelném saunování dojde k postupnému zlepšení otužování, zvýšení obranyschopnosti organismu, a tím předejdeme mnohým virózám. V teplém prostředí prohřejete prostydlé klouby a předejdete nepříjemnému pobolívání.

Doporučení zásad saunování v přípravném období:

  • 2x týdně 90 – 120 minut (cca 3x výměna)
  • poměr mezi zchlazením a ohřátím je minimálně 1/3 délky ohřátí organismu ve studeném bazénku a celkový odpočinek mezi ohřátím a schlazením je 1:1
  • vždy zchladit celý organismus včetně hlavy, aby došlo ke kompletnímu zchlazení organismu
  • vhodné je zařadit saunování do volného dne a v polovině tréninkového mikrocyklu
  • důležité je dodržovat pitné režim (asi 1,5 hod před procedurou vypít alespoň 1 litr minerální vody, další 1-2 litry vypít v průběhu a po skončení saunování)

Zlom nastává s příchodem závodního období. Zde je třeba používat saunu s rozmyslem. Ideální je využít saunu k předehřátí organismu před masáží a v jarním chladném počasí, kdy krásně prohřejeme podobně jako v zimě celý organismus. S příchodem teplých dní bych saunování nedoporučoval z jednoho prostého důvodu: už při tréninku dochází ke zvýšenému vyměšování potu a tím i k odplavování většího počtu minerálů z vašeho těla a ubývání tak jejich zásob, které tělo musí doplňovat. Saunováním v tomto období toto odplavování jedině ještě podpoříte a zvýšíte pak riziko výskytu křečí při výkonu. Taktéž není dobré jít při saunování na hranici maximálního úsilí, které vede k vyčerpávání organismu. Je lepší se spíše řídit spíše dobrým pocitem uvolněného těla. Před vrcholnými závody bych saunování v posledních dvou týdnech nedoporučoval vůbec a raději bych zvolil například vířivou vanu (whirlpool) či předehřátí před masáží solární lampou.

Doporučení zásad saunování v závodním období:

  • 1x týdně 70 - 100 minut (cca 1 - 2x výměna)
  • poměr mezi zchlazením a ohřátím je minimálně 1/3 délky ohřátí organismu ve studeném bazénku a celkový odpočinek mezi ohřátím a schlazením je 1:1
  • vždy zchladit celý organismus včetně hlavy, aby došlo ke kompletnímu zchlazení organismu
  • vhodné je zařadit saunování do regeneračního dne po uplynulých závodních dnech
  • důležité je dodržovat pitné režim (asi 1,5 hod před procedurou vypít alespoň 1 litr minerální vody, další 1-2 litry vypít v průběhu a po skončení saunování).

Kdy chodit do sauny?

Optimální doba saunování je v podvečer, aby po saunové lázni mohl následovat spánek, a nejdříve dvě hodiny po konzumaci posledního jídla. U mnohých vrcholových sportovců jsou do tréninkového plánu zařazeny regenerační dny a podléhají dohodě a návrhu celého realizačního týmu (trenér, masér, psycholog, apod.).

Po pozorném přečtení tohoto článku dospějete k názoru, že saunování je účinné. Je však vždy potřeba s rozmyslem rozplánovat vhodnou návštěvu, období, délku a intenzitu saunování. Dodržením všech komponent naopak urychlíte regeneraci až o 30 % v rychlosti zotavení vašeho organismu.


Autor: Mgr. Vojtěch Beran

 
Aktuální články
Kalendář
Zpět
duben 2018
Dopředu
 
POÚTSTČTSONE
30
Doporučujeme
 
 
 
 

Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
Partneři ČSLH
 
Kontakt

Český svaz ledního hokeje z.s.
HARFA OFFICE PARK
Českomoravská 2420/15
190 00 Praha 9
(zobrazit na mapě)


Spolkový rejstřík:
Městský soud v Praze, oddíl 4, vložka 852
IČ: 536440
Č. účtu: ČSOB 90718453/0300
Tel: +420 211 158 003
Fax: +420 233 336 096
E-mail:
office@czehockey.cz


Copyright

Copyright © 2018 – Ochranné známky, loga a fotografie z tohoto webu je možné použít pouze s výslovným souhlasem ČSLH.

RSS kanál

Hokej.cz

Měli jsme jen prvních deset minut, hodnotí Jandač. Dorazí Jaškin a Nečas
(26.04.2018) (SÖDERTÄLJE, od našeho zpravodaje) Věděli, že je čeká mnohem těžší vzájemná šichta ne...

 

Vítězná šňůra v přípravě je pryč, Češi nenašli recept na posílené Švédy
(26.04.2018) (SÖDERTÄLJE, od našeho zpravodaje) Vítězná série je fuč, čeští hokejisté v přípravě n...

 

Změny v Litvínově! Manažer Kysela rezignoval, klub dočasně povede Šlégr
(26.04.2018) Litvínovská Verva zažila sezonu plnou nervů. Oddechnout si mohli mistři extraligy z roku 2015 a...